Poznat je po sinonimu “Dunavsko kraljevstvo vina i starina“, grad kraljevskih vina ili najistočniji hrvatski grad. Ilok nazivaju i Dubrovnikom Istoka.
Ilok je bio naseljen već prije 8000 godina. Smatran je jednim od najvažnijih utvrđenih gradova kraljevina Slavonije i Bosne. Prvi put Ilok se spominje 1276. godine pod mađarskim imenom “Vljak” ili “Wylok”.
Kroz grad protiče rijeka Dunav koja čini prirodnu granicu sa Srbijom. U Iloku se nalazi najočuvanija tvrđava iz turskog doba iz sredine 15. stoljeća. Gradnju je započeo monarh Nikola Iločki, okrunjeni kralj Bosne. Nikola Iločki kovao je svoj novac u Iloku.
Nemojte se iznenaditi ako u ovim krajevima čujete slovački ne samo s hrvatske nego i sa srpske strane. Slovaci su ovdje od preseljenja južne Mađarske.
U ovom gradu ima ca 20 vinarija koje se mogu posjetiti. Ilok je odabrano odredište svih ljubitelja vina. Ovdje možete vidjeti prekrasne izlaske sunca, kušati vrhunski tramin koji se služio na krunidbi Elizabete II. Ovdje također možete posjetiti restoran koji je preporučio Michelin.
Čemu se možete veseliti?
Ladanjsko imanje Principovac
Riječ je o ladanjskom imanju s kojeg se pruža prekrasan pogled na Ilok i Bačku Palanku. Od 1699. godine na ovom području živjela je plemićka obitelj Odescalchi. Dvorac Principovac izgrađen je 1864. godine. Ime Principovac potječe od latinske riječi princeps, što znači prvi ili knez. Služio je kao ljetna rezidencija kneževske obitelji koja je ovdje vršila berbu grožđa i lov na divljač.
Lokalitet Principovac smatra se jednom od najboljih vinskih lokaliteta u Hrvatskoj. U prošlosti su na imanju bile vrlo vrijedne ergele za konje. Godine 1945. imanje Principovac nacionalizirano je i vraćeno gradu Iloku. Plemićka se obitelj vraća u Italiju.
Uživajte u prekrasnom pogledu u lokalnom restoranu i kafiću.
Srednjovjekovna utvrda
Najočuvanija utvrda iz turskog perioda
Franjevački samostan
Sv. Ivan Kapistran umro je i pokopan u današnjem franjevačkom samostanu. Crkva je nazvana po njemu.